به نقل گلچین نیوز : پیام شریفی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در قالب طرح  سه در چهار در ۱۴۰۰ برنامه‌های سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری کشور، اجرای طرح نصب آبشخورهای دام در مراتع و چراگاه‌های استان به منظور تامین آب شرب و سالم قابل دسترس برای دام های دامداران […]

به نقل گلچین نیوز :

پیام شریفی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در قالب طرح  سه در چهار در ۱۴۰۰ برنامه‌های سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری کشور، اجرای طرح نصب آبشخورهای دام در مراتع و چراگاه‌های استان به منظور تامین آب شرب و سالم قابل دسترس برای دام های دامداران منطقه، احیای چشمه ها و کانی های موجود در مراتع و همچنین توزیع مناسب دام ها در مراتع برای بهبود و احیای مراتع و جلوگیری از تخریب کمی و کیفی مراتع انجام گرفته است.

وی افزود: برای ساخت این آبشخورها در روستاهای دارای طرح مرتعداری در مجموع ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات استانی هزینه شده است.

شریفی با بیان اینکه کردستان در سال‌های اخیر و به ویژه امسال با مشکل خشکسالی نسبی و کم آبی مواجه بود، یادآور شد: با توجه به اهمیت اقتصادی مراتع و نقش اساسی در معیشت مردم، رونق تولید و تاثیر تغییرات اقلیمی بر روی میزان تولید آنها و در نتیجه تولید دام، نصب آبشخورهای فلزی از راهکارهای کاهش اثرات عوامل تخریب مراتع است.

معاون اداره امور مراتع و بیابان اداره کل منابع طبیعی کردستان اضافه کرد: ساخت آبشخورهای دام در هر منطقه با توجه به ظرفیت و تعداد دام هر مرتع و با تعیین فواصل مناسب در نزدیک چشمه های دائمی در روستاهای مرتعی و واجد طرح مرتعداری ییلاقی بوده است.

وی با بیان اینکه تامین نشدن آب کافی، ناپایداری صنعت دامداری وابسته به مراتع و افزایش شدید تلفات دامی را موجب می‌شود، گفت: این مساله همچنین چرای سنگین و مخرب در اطراف منابع آب موجود در مراتع را تحمیل می‌کند.

شریفی  تاکید کرد: این آبشخورها از ورق گالوانیزه ساخته شده و آب داخل آن برای استفاده دام از شرایط خوب سلامت برخوردار است.

وی با اشاره به اینکه کُردستان، استانی عشایر پذیر نیست و ظرفیت مراتع استان هم محدود است، گفت: فقط دامدارانی که دارای پروانه مرتع داری هستند در صورت دریافت گواهی دامپزشکی از استان‌های مبدا و نیز ارائه صورت وضعیت باربری از اداره حمل و نقل جاده‌ای می‌توانند دام را وارد مراتع کُردستان کنند.

کردستان دارای یک میلیون و ۴۰۰ میلیون هکتار مراتع است و ۶۷ هزار بهره بردار از مراتع استان استفاده می‌کنند.


خبرگزاری گلچین نیوز