به نقل گلچین نیوز : به گزارش خبرنگارمهر، علی عرب نژاد ظهر سه شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: سازمان بهزیستی هر ساله خدماتی به صورت عام و خاص به جامعه ارائه می دهد. وی با بیان اینکه سازمان بهزیستی بیش از ۷۰ وظیفه خاص را بر عهده دارد، افزود: طی سال […]

به نقل گلچین نیوز :

به گزارش خبرنگارمهر، علی عرب نژاد ظهر سه شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: سازمان بهزیستی هر ساله خدماتی به صورت عام و خاص به جامعه ارائه می دهد.

وی با بیان اینکه سازمان بهزیستی بیش از ۷۰ وظیفه خاص را بر عهده دارد، افزود: طی سال گذشته ۱۲۱ هزار و ۸۲۰ نفر از بهزیستی استان خراسان جنوبی خدمات گرفته اند.

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه ۴۲ هزار و ۵۶۴ خانوار تحت پوشش بهزیستی استان هستند، افزود: از مجموع این خانوارها تعداد ۱۴ هزار و ۹۳۶ خانوار مستمری بگیر هستند.

۳۶۰۰ نفر پشت نوبت دریافت خدمات

وی با بیان اینکه متاسفانه از سه سال گذشته ۳ هزار و ۶۰۸ نفر پشت نوبت خدمات هستند، گفت: از مجموع افراد تحت پوشش تعداد ۲۳ هزار و ۵۳۹ نفر معلولین هستند.

عرب نژاد با اشاره به اینکه در حوزه پیشگیری طی سال گذشته طرح مشارکت اجتماعی پیشگیری از شیوع کرونا در تمامی شهرستان های استان اجرا شده است، عنوان کرد: در این راستا ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیز هزینه شده است.

وی با اشاره به اجرای مشاوره ژنتیک برای یک هزار و ۸۳۵ نفر با اعتباری بیش از ۱۷ میلیارد ریال، اظهار داشت: همچنین برنامه ملی غربالگری کودکان سه تا شش سال برای ۳۱ هزار و ۴۵۳ کودک غربالگری انجام و بیش از دو میلیارد و ۸۷ میلیون ریال اعتبار در این خصوص هزینه شده است.

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه چرخه درمان اعتیاد در بهزیستی بسیار متفاوت است، عنوان کرد: طی سال گذشته با تمام سختی ها مرکز تخصصی و جامع درمان و بازتوانی افراد با اختلال مصرف مواد مبنی بر تداوم درمان در استان راه اندازی شد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۲۷ بیمار در این مرکز پذیرش شده اند، افزود: ۴۵۶ میلیون تومان اعتبار در سال گذشته برای راه اندازی این مرکز هزینه شده است.

عرب نژاد با اشاره به اینکه در سال گذشته ۳۳۶ معتاد متجاهر از خدمات مرکز استفاده کرده اند، گفت: بر اساس تفاهم نامه با قوه قضاییه از آبان ماه سال گذشته ۵۸۰ زوج به سامانه تصمیم مراجعه و خدمات مختلف از جمله آموزش و مشاوره را دریافت کرده اند.

توزیع چهار هزار ۶۶۴ مورد تجهیزات پزشکی بین نیازمندان

وی با بیان اینکه در حوزه غربالگری طی سال گذشته ۱۰۰ درصد کودکان استان غربالگری شدند، عنوان کرد: از مجموع کودکان تعداد ۱۷۱ کودک به مرحله تشخیص راه یافتند و از این تعداد ۴۳ کودک کم شنوا شناسایی شد.

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی ادامه داد: همچنین ۲۷ کودک سمعک دولتی دریافت و چهار نفر پشت نوبت کاشت حلزون قرار گرفته اند.

وی با بیان اینکه در طی اجرای طرح رصد معلولیت ها ۱۳ هزار و ۸۵۵ نفر در سطح خراسان جنوبی مصاحبه شدند، افزود: طی سال گذشته چهار هزار و ۶۶۴ مورد تجهیزات توانبخشی بین نیازمندان توزیع شده است.

وی با اشاره به اینکه در سال ۹۹ حدود ۲۰۴ میلیون تومان هزینه اضافه بر مازاد بیمه سلامت به معلولین پرداخت شده است، گفت: تعداد دو مرکز توانبخشی مبتنی بر خانواده در شهرستان‌های بیرجند و قاین وجود دارد که به تعداد ۱۷۸ نفر از معلولان، سالمندان و بیماران روانی مزمن توسط مراقبین آموزش دیده خدمات ارائه می دهند.

وی بیان کرد: تعداد ۸۳۸ نفر از معلولین واجد شرایط تحت حمایت بهزیستی، طی سال ۹۹ به طور مستمر از خدمات حضوری و غیرحضوری در ۳۵ مرکز روزانه بهره مند شدند.

عرب نژاد با اشاره به اینکه در حال حاضر تعداد ۱۷ مرکز شبانه روزی در سطح استان فعالیت می کنند، گفت: تعداد ۷۱۵ نفر از معلولان، سالمندان و بیماران روانی مزمن در این مراکز خدمات مراقبتی بصورت شبانه روزی دریافت می کنند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۰ خودروی سیار اورژانس اجتماعی در سطح استان وجود دارد، عنوان کرد: تعداد ۲ هزار و ۷۲۲ نفر در سال گذشته از این خودروهای سیار خدمات گرفته اند.

کودک و همسر آزاری در صدر تماس های ۱۲۳

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه در سال ۹۲ خدمت گیرندگان تلفنی بهزیستی از خط ۱۲۳، سه هزار و ۱۲۹ نفر بوده در حالی که در سال ۹۹ این رقم به حدود ۱۰ هزار و ۸۹ نفر رسیده که نشان از اعتماد مردم است، گفت: بیشترین تماس ها در حوزه کودک آزاری و همسر آزاری بوده است.

وی با بیان اینکه تعداد ۳۳۷ کودک در طرح امدادبگیر یا نذرخانواده جایگزین به خانواده ها واگذار شده اند، گفت: ماهانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان یارانه برای این کودکان نیز پرداخت می شود.

عرب نژاد با اشاره به اینکه تا کنون دو هزار و ۲۷۹ واحد مسکونی تحویل و ۷۰۷ واحد در دست احداث است، عنوان کرد: تعداد ۸۱ واحد مسکونی نیز در منطقه نصرآباد خوسف در هفته بهزیستی افتتاح خواهد شد.

وی ادامه داد: مبلغ ۱۱ میلیارد و ۲۷۵ میلیون ریال کمک بلاعوض نیز از سوی بهزیستی جهت احداث این ۸۱ واحد پرداخد شده است.

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه در سال ۹۹، ۳۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان تسهیلات اشتغال به بهزیستی استان اختصاص یافته است، گفت: همچنین برای ۵۸۷ نفر اشتغال ایجاد شده است.

وی با اشاره به اینکه تعهد اشتغال امسال بهزیستی استان ۸۹۹ نفر است، افزود: اعتبار اشتغال در سال جاری به ۴۴ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان افزایش یافته است.


خبرگزاری گلچین نیوز