به نقل گلچین نیوز : ایسنا/آذربایجان غربی فرماندار ماکو گفت: سد بارون یکی از سدهای مهم و استراتژیک شهرستان است ولی متاسفانه این سد با یک سوم ظرفیت ومخزن پر است. محمدی ایروانلو شامگاه ۶ اردیبهشت ماه در اولین جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان با بیان اینکه تأکیدات مقامات کشوری با توجه به خشکسالی‌های […]

به نقل گلچین نیوز :

ایسنا/آذربایجان غربی فرماندار ماکو گفت: سد بارون یکی از سدهای مهم و استراتژیک شهرستان است ولی متاسفانه این سد با یک سوم ظرفیت ومخزن پر است.

محمدی ایروانلو شامگاه ۶ اردیبهشت ماه در اولین جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان با بیان اینکه تأکیدات مقامات کشوری با توجه به خشکسالی‌های یک دهه اخیر در بحث اولویت گذاری برای تامین آب شرب است، اظهار کرد: اولویت اول ما تامین آب شرب سالم مردم است و تامین سایر منابع مصرفی در اولویت دوم قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه آب شرب شهرستان های ماکو، شوط و شهر بازرگان از سد بارون تهیه می شود، افزود: ۱۳ میلیون مترمکعب آب مصرف سالیانه این سه شهر است و این رقم نیز باید در سد ذخیره بماند ولی این در صورتی است که امسال نسبت به سال گذشته ۱۰ میلیون متر مکعب کمبود ذخیره آب داریم که چیزی برای مصرف اراضی کشاورزی نمانده است.

 وی خاطرنشان کرد: متاسفانه کشاورزان بنا به دلایلی یا متوجه قضیه نیستند و یا از عمق فاجعه اطلاع ندارند چون هم سطح کشت هایشان بالا رفته و هم الگوی کشت را رعایت نکرده‌اند و هم یک سری اراضی دیمی را تبدیل به اراضی آبی کرده اند که این عمل الگوی کشت را عوض نموده است.

محمدی ایروانلو افزود: مدیران جهاد کشاورزی سه شهرستان خصوصاً شهرستان‌های پلدشت و شوط نقش محوری دارند که باید به هر طریق ممکن جهت اقناع سازی کشاورزان اقدام کنند تا هر کس به اندازه حق آبه خود اقدام به کاشت نماید.

به گزارش ایسنا، نیازی رئیس دادگستری ماکو نیز در این جلسه با بیان اینکه هرکس اقدام به خرید زمین بدون آب می کند دولت هیچ گونه مسئولیتی در آن نداشته و به هیچ وجه به این زمین‌ها آب داده نخواهد شد لذا هرگاه احساس شود شخص یا افرادی پایبند قوانین و عرف حاکم در تقسیم آب و بهره برداری از آن نمی شود حتماً در مرتبه اول تذکر و در صورت تکرار و عدم پایبندی به قوانین مطمئنا برابر مقررات قانونی با متخلفین برخورد خواهد شد.

انتهای پیام


خبرگزاری گلچین نیوز