به نقل گلچین نیوز : به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، انتشارات سروش به زودی کتاب «جنبش نرم‌افزاری وتحول علمی فرهنگی» به قلم حجت الاسلام دکتر علیرضا پیروزمند را منتشر می‌کند. در این کتاب دو مقوله مهم یعنی علم و فرهنگ با یکدیگر ارتباط یافته‌اند. جنبش نرم‌افزاری‌، در سال‌های اخیر، ایجاد تحرک علمی در جامعه را هدف گرفته است و […]

به نقل گلچین نیوز :

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، انتشارات سروش به زودی کتاب «جنبش نرم‌افزاری وتحول علمی فرهنگی» به قلم حجت الاسلام دکتر علیرضا پیروزمند را منتشر می‌کند.

در این کتاب دو مقوله مهم یعنی علم و فرهنگ با یکدیگر ارتباط یافته‌اند. جنبش نرم‌افزاری‌، در سال‌های اخیر، ایجاد تحرک علمی در جامعه را هدف گرفته است و تحول فرهنگی، دگرگونی در باورها، ارزش‌ها، رفتارها، نمادها و در یک کلمه، تعالی فرهنگی را با تغییر در هنجارهای جامعه بر محور پرستش همه‌جانبه خدای متعال، دنبال می‌کند.

در این کتاب چیستی و چرایی جنبش نرم‌افزاری به تفصیل مورد توجه قرار گرفته است. معنا و گستره تحول علمی و فرهنگی مشخص شده است. ارتباط و وابستگی تحول علمی و فرهنگی با جنبش نرم‌افزاری مورد بررسی قرار گرفته است. در عین حال سعی شده است محوریت موضوع جنبش نرم‌افزاری در فرآیند پژوهش حفظ شود.

در برشی از کتاب آمده است:

«نهضت نرم‌افزاری، آن جریان و خیزشی است که امکان جامعه‌پردازی دینی و تمدن‌سازی اسلامی را فراهم می‌کند. طبعاً تمدن‌سازی با این نگرش، به معنای ساختن محیط‌زیست اجتماعی بر مبنای فرهنگ خودی است. وقتی می‌گوییم فرهنگ مادّی، به تمدن تبدیل شده است، بدین معناست که فرهنگ مادّی، فرهنگ بی‌نیازی از دین را در زیست اجتماعی بشر، نهادینه و مجرایی خاص برای آن تعیین کرده است. در این حال بر اساس آن فرهنگ، طراحی ساختار توسعه و نهایتاً مهندسی اجتماعی صورت می‌گیرد.

با این وصف، نهضت نرم‌افزاری که چنین غایتی برای آن، قابل تصور بلکه انتظار است از تولید علم آغاز می‌شود و در قدم دوم، الگوی توسعه اجتماعی، متولد می‌گردد؛ اما آنچه غایت این حرکت عظیم علمی محسوب می‌شود چیزی جز مهندسی اداره جامعه و تمدن‌سازی نیست. همان‌گونه که یک مهندس باید بر اساس یک الگوی معماری و نقشه بنا، یک ساختمان را آجربه‌آجر و طبقه‌به‌طبقه، طراحی و مهندسی کند معماران جامعه‌پرداز نیز در سطحی گسترده‌تر و با الگویی کاملاً متفاوت، به طراحی و مهندسی اداره جامعه می‌پردازند. از این‌رو می‌توان به این نوع مهندسی در سطح توسعه اجتماعی، نهضت نرم‌افزاری اطلاق کرد. طبعاً بر اساس همین نقشه نیز بودجه، برنامه‌ریزی، توزیع امکانات، تخصیص اعتبارات و… در تولید علم صورت می‌گیرد و نهایتاً جامعه، از محصولات علمی و تکنولوژیک این حرکت، در قالب ساختن سد، راه‌های مواصلاتی، تربیت نیروی انسانی و… بهره‌مند می‌شود. به مجموعه این پروسه، تمدن‌سازی می‌گویند که البته از صبغه سخت‌افزاری برخوردار است.»

این کتاب در ۲۷۷صفحه و در قطع وزیری به زودی توسط انتشارات سروش منتشر می‌شود.

۵۸۲۴۵

[ad_2]
خبرگزاری گلچین نیوز