به نقل گلچین نیوز : به گزارش خبرنگار مهر، نماینده مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در قاره آفریقا ظهر دوشنبه در این نشست اظهار داشت: با اتفاقی که در سال ۶۱ هجری رخ داد و طی آن حضرت امام حسین (ع) همراه با ۱۸ نفر از فرزندان و جوانان اهل بیت (ع) و تعداد از […]

به نقل گلچین نیوز :

به گزارش خبرنگار مهر، نماینده مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در قاره آفریقا ظهر دوشنبه در این نشست اظهار داشت: با اتفاقی که در سال ۶۱ هجری رخ داد و طی آن حضرت امام حسین (ع) همراه با ۱۸ نفر از فرزندان و جوانان اهل بیت (ع) و تعداد از اصحاب که جمعاً ۷۲ نفر در سرزمین کربلا در دفاع از حق به شهادت رسیدند یکی از زیباترین اتفاقات تاریخ بشری رخ داد.

حجت الاسلام سید عبدالله حسینی افزود: با نگاهی به آنچه روی زمین بر انسان از آغاز تا پایان گذشته بیاندازیم، زیباتر از حقیقت واقعه کربلا درگذشته و آینده جهان نمی‌توان پیدا کرد.

وی گفت: اوج زیبایی‌ها و زشتی‌ها در یک قاب تقابل حق و باطل به تمام مفهوم و کامل در داستان واقعه کربلا اتفاق افتاده است.

وی ادامه داد: سه واقعه مهم تاریخی از ابتدای تاریخ بشریت برای همه انبیا و ائمه اطهار (ع) بصورت مبرهن و آشکار واضح بوده است که خبر آن به همه انبیا داده شده و آنها مطلع بودند و یکی از آنها شهادت امام حسین (ع) است.

حسینی یادآور شد: بزرگداشت‌ها، راهپیمایی اربعین‌ها، پیاده روی‌ها، روضه‌ها، زیارت‌ها، اشک ریختن‌ها، دعاها و آئین‌های عزاداری همگی بخشی از ابزارها در زنده نگه داشتن قیام کربلا و امام حسین (ع) است که یاران امام حسین همیشه آماده انتقام خون آن حضرت باشند.

وی گفت: اربعین، یکی از رسوم و برنامه‌ها و تجلی یکی از آیین‌هایی است که برای زنده نگه داشتن قیام و خون امام حسین (ع) تدارک دیده شده است.

وی اضافه کرد: ابعاد مختلفی در پیاده روی اربعین قابل مشاهده است که یکی از این ابعاد بعد فرهنگی است که این بعد فرهنگی نیز دارای ابعاد مختلف است.

نماینده مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در قاره آفریقا گفت: همبستگی ملت‌ها، از خود گذشتگی و ایثارها در اربعین، پذیرایی از زائران، رفتارها و برخوردهای بسیار فداکارانه نمونه‌های بسیار زیبایی از ابعاد فرهنگی به جای مانده از اربعین است.

حسینی تصریح کرد: در این پیاده روی دیده می‌شود کسی که هیچ سرمایه‌ای ندارد از بدن خود برای یک زائر سایه بان می‌شود یا پذیرایی که از زائران به بهترین وجه ممکن پذیرایی می‌شود.

وی تصریح کرد: در پیاده روی اربعین فرهنگ عاشورا، کربلا و فداکاری در تمام اتفاقاتی که رخ می‌دهد متجلی است و فداکاری‌ها، ازخودگذشتگی‌ها، توقعات کم، و اینکه هر کسی برای راحتی دیگران بیش از راحتی خود اهمیت قائل است و امنیت که در این پیاده روی با جمعیت گسترده‌ای که حضور دارند و همه برای آسایش هم تلاش می‌کنند و مسابقه در خوبی و خدمت رسانی و کار خوب چیزی است که در هیچ فرهنگ دیگری قابل مشاهده نیست.

نماینده مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در قاره آفریقا ادامه داد: پیاده روی اربعین، حماسه‌ای الهی و بی‌نظیر در تاریخ است که منجر به آشنایی، محبت، همدلی و درک بالای میان ملل و اقوام مختلف می‌شود و شرایط تشکیل سپاه حضرت مهدی (عج) و زمینه‌ساز ظهور ایشان می‌شود.

رئیس دانشگاه پیام نور گناوه در این نشست اظهار داشت: در کنار شور حسینی که باید پابرجا باشد به مصداق فرمایش امام راحل که فرمودند «محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است»، شعور حسینی را نیز باید افزایش داد.

مجید قربانی افزود: ابعاد مختلف قیام امام حسین (ع)، حضرت زینب (س) و یاران باوفایش را باید در نهاد عملی دانشگاه تفسیر و تحلیل کرد و از آن الگو و درس بیاموزیم.

در پایان این نشست که به همت دانشگاه پیام نور گناوه به مناسبت اربعین حسینی برگزار شد کارشناس برنامه به سوالات شرکت کنندگان پاسخ داد.

[ad_2]
خبرگزاری گلچین نیوز