به نقل گلچین نیوز : خبرگزاری مهر؛ گروه استان‌ها: سیگنال‌های شبکه‌های صدا و سیما در شهر فاروج به خوبی دریافت نمی‌شود و با هر تغییر شرایط جوی، آشفته می‌شود و داد همه بویژه جوانان را در زمان پخش فوتبال یا برنامه رویدادهای خاص، در می‌آورد اما بخش مرکزی شهرستان فاروج در بین سایر بخش‌ها در […]

به نقل گلچین نیوز :

خبرگزاری مهر؛ گروه استان‌ها: سیگنال‌های شبکه‌های صدا و سیما در شهر فاروج به خوبی دریافت نمی‌شود و با هر تغییر شرایط جوی، آشفته می‌شود و داد همه بویژه جوانان را در زمان پخش فوتبال یا برنامه رویدادهای خاص، در می‌آورد اما بخش مرکزی شهرستان فاروج در بین سایر بخش‌ها در این حوزه بیشترین مشکل را دارد.

این مشکل در روستاهای فاروج به شدت بیشتر است لذا به سراغ مردم برخی روستاها رفتیم تا از شرایط آگاه شویم.

حسین اکبری، عضو شورای روستای فرهادان در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: پوشش شبکه‌های صدا و سیما در روستا بسیار ضعیف است و با هر تماس تلفن همراه، ارسال پیام یا استفاده از اینترنت، شبکه‌ها قطع می‌شود.

حسن اکبری افزود: برای تماشای برنامه‌های تلویزیون باید تلفن همراه را کامل قطع کنیم.

وی گفت: استفاده از اینترنت گوشی‌های همراه گاهی همه شبکه‌ای صدا و سیما را مختل و قطع می‌کند.

گلایه دانش آموزان تا جوانان

دهیار روستای آق چشمه نیز در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: در روستا فقط از پوشش شبکه‌های یک، ۲، ۳ و استانی برخورداریم.

امین محمدی افزود: در روستا در فصل بیکاری سرگرمی دیگری جز تماشای تلویزیون نیست که امکان انتخاب چندانی نیز نداریم.

حسین صادقی که یکی از معلمان این بخش است به خبرنگار مهر گفت: وجود لوازم و تجهیزات الکترونیکی و ارتباطی مانند تلویزیون و تلفن همراه هوشمند در بین روستاییان باعث می‌شود تا عدالت آموزشی، خدماتی و فرهنگی در این مناطق متناسب با شهرنشینان افزایش یابد.

حسین صادقی افزود: به دلیل فراگیر شدن تدریس از طریق تلویزیون برای دانش آموزان متأسفانه بیشتر ساکنان روستاهای بدون پوشش شبکه‌های دیجیتال، از تماشای برنامه‌های درسی محروم ماندند.

وی گفت: چنانچه مسئولان مشکل شبکه‌های تلویزیونی را برطرف نکنند ممکن است مردم به سمت ماهواره سوق پیدا کنند و این آسیب‌های دیگری را ایجاد کند.

یکی از جوانان روستاهای بخش مرکزی شهرستان هم به خبرنگار مهر گفت: تعداد جوانان روستاهای بخش مرکزی زیاد است و محیط‌های ورزشی در این بخش کفاف جمعیت آن را نمی‌کند و جوانان از تنها سرگرمی ورزشی که می‌تواند تماشای رویدادها و برنامه‌های ورزشی باشد به دلیل عدم پوشش شبکه‌های دیجیتال محرومند.

حمید رضا جوادی افزود: انتظار داریم که صداوسیما نسبت به رفع مشکل شبکه‌های دیجیتال در روستاها تلاش جهادی داشته باشد.

یک مسئول هم که خواست نامش عنوان نشود به خبرنگار مهر گفت: سال ۹۵ تفاهم نامه‌ای بین استانداری و صدا و سیما در خصوص پوشش شبکه‌های صدا و سیما امضا شد و بر آن اساس بعضی شهرستان‌های استان به پوشش کامل رسیدند که فاروج در این بخش عقب ماند.

وی افزود: عمل نکردن یکی از طرفین تفاهم نامه توجیهی برای خدمات ندادن به یک شهرستان نباید باشد.

وی با اشاره به اینکه شهر ۱۵ هزار نفری فاروج هم در این بخش با مشکل مواجه است گفت: از اعتبارات سال ۹۹ برای پوشش شهر فاروج اعتبار پیش بینی شد ولی اقدامی از سوی صدا و سیما صورت نگرفت.

این مسئول تصریح کرد: از سال ۹۸ به بعد صدا و سیما در این بخش فعالیتی در شهرستان نداشته است و بخش مرکزی شهرستان با توجه به کوهستانی بودنش، مشکلات بیشتری در این حوزه دارد.

گیرنده‌ها نرسیدند

روح الله فخار، بخشدار بخش مرکزی شهرستان به خبرنگار مهر گفت: در ۱۲ روستای بخش، دو سال است که ساختمان دیجیتال آماده بهره برداری است و فقط معطل نصب گیرنده از سوی صدا و سیماست.

فخار اظهار داشت: بر اساس تفاهم نامه امضا شده در بین استانداری و صدا و سیما دهه فجر سال ۹۸، ۵ دستگاه گیرنده در بخش مرکزی نصب شد اما در سال ۹۹ هیچ اقدامی صورت نگرفت.

بخشدار مرکزی فاروج با اشاره به اینکه ۱۴ نقطه در این بخش پوشش به صورت آنالوگ است گفت: که از این تعداد ۲ نقطه آبادی و با حداقل ۲ تا ۳ خانوار است و با این روند اولویت با ۱۲ نقطه دیگر است.

شرمنده مردم هستیم

ابوالحسن نجفی حاج تقی، فرماندار فاروج در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: در حوزه پوشش شبکه‌های دیجیتال در بخش مرکزی و شهر فاروج شرمنده مردم هستیم.

فرماندار فاروج اظهار داشت: برای هر اتاقک نصب گیرنده میانگین ۶ میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

وی با اشاره به ساخت ۱۲ اتاقک و در دست ساخت بودن ۴ اتاقک دیگر بیان کرد: در بخش مرکزی اقدامات لازم در ۸ روستا انجام و سایر روستاها باقی مانده است.

فرماندار فاروج در انتها گفت: برطرف شدن مشکل پوشش مناسب شبکه‌های دیجیتال در فاروج هم نیازمند نصب دکل است که اعتبار بیشتری باید لحاظ شود.


خبرگزاری گلچین نیوز