به نقل گلچین نیوز : در این نشست مجازی که به مناسبت هفته شیراز و با حضور سفرای هر۲ کشور برگزارشد، شهردار شیراز با اشاره به سابقه تاریخی  و ظرفیت های پرشمار فرهنگی این شهر گفت: ما با نگاهی به این پیشینه عظیم، همواره آمادگی همکاری با شهرهای تاریخی و فرهنگی جهان را داریم و […]

به نقل گلچین نیوز :

در این نشست مجازی که به مناسبت هفته شیراز و با حضور سفرای هر۲ کشور برگزارشد، شهردار شیراز با اشاره به سابقه تاریخی  و ظرفیت های پرشمار فرهنگی این شهر گفت: ما با نگاهی به این پیشینه عظیم، همواره آمادگی همکاری با شهرهای تاریخی و فرهنگی جهان را داریم و از این جهت با توجه به سابقه غنی شهر نووی ساد، این تفاهم‌نامه را منعقد می کنیم. 

بنا بر گزارش روز جمعه اداره کل ارتباطات و روابط بین‌الملل شهرداری شیراز، حیدر اسکندرپور ادامه داد:  شهر نووی ساد (  Novi sad )  پایتخت فرهنگی اروپا در سال ۲۰۲۱ و شیراز نیز در زمینه فرهنگی شهری سرآمد است و با توجه به این اشتراک ها این دو شهر می توانند در حوزه‌های مختلف مانند برگزاری رویدادهای فرهنگی مشترک با یکدیگر همکاری داشته باشند. 

وی ضمن توصیف زیبایی و قدمت بافت تاریخی شیراز برای شرکت کنندگان دراین  نشست مجازی افزود: طی سال‌های گذشته اقدامات بسیار خوبی در این پهنه ارزشمند انجام شده و هم اکنون اقدامات شیراز به عنوان یکی از تجارب موفق در زمینه بازآفرینی بافت تاریخی شناخته می شود و این بافت به یکی از مقاصد گردشگران داخلی و خارجی تبدیل شده است. 

اسکندرپور در ادامه با اشاره به تجربه موفق برگزاری نشست مشترک تورگردانان شیراز و مجارستان توسط شهرداری در سال ۹۸ گفت: ما آمادگی برگزاری نشست با تورگردانان کشور صربستان و دعوت از آنها برای بازدید از شیراز و شناخت ظرفیت های گردشگری این کلانشهروهمچنین اعزام هیاتی از فعالین گردشگری شیراز به شهر نووی ساد را داریم تا شاهد افزایش تعامل میان دو شهرباشیم. 

شهردار شیراز همچنین برای برگزاری هفته فرهنگی نووی ساد در شیراز اعلام آمادگی کرد.

شهردار نووی ساد: امضای سند تفاهم نامه همکاری با شیراز موجب افتخار است

همچنین شهردار نووی‎ ساد در این نشست  ضمن تبریک هفته شیراز گفت:  با مطالعه راجع به شیراز، شیفته این شهر باعظمت شدم و امضای سند تفاهم‌نامه همکاری باعث افتخار است و امیدوارم تعامل خوبی را با یکدیگر داشته باشیم. 

میلوش ووچویچ افزود: همکاری در زمینه‌ مسائل خدمات شهری، فرهنگی، آموزشی و سایر زمینه هایی که ۲ شهر در آن سرآمد هستند، می تواند عامل اقدامات دوجانبه باشد.

 وی اضافه کرد: امضای این تفاهم نامه همکاری نشان می دهد که ارتقای  روابط بین دو کشور ایران و صربستان در سطح ملی می تواند در سطح محلی نیز انجام شود و امیدوارم هر چه زودتر تفاهم نامه همکاری را عملی کنیم. 

همچنین رشید حسن پور سفیر جمهوری اسلامی ایران در صربستان نیز گفت: همکاری دو کشور ایران و صربستان محدود به پایتخت‌ها نیست و ما تصمیم داریم که در بخش های مختلف ارتباط دو کشور را فعال کنیم و پلی بین آنها بزنیم. 

وی ادامه داد: این دو شهر می توانند در زمینه های مختلف فرهنگی، ورزشی و هنری روابط خود را گسترش دهند و با توجه به شرایط و خواسته بزرگان دو کشور ایران و صربستان، شاهد شکوفایی روابط این دو کشور خواهیم بود. 

حسن پور تاکید کرد: عملی کردن این تفاهم نامه و بندهای مختلف آن امری بسیار مهم است.

همچنین دراگان تودورویچ  سفیر جمهوری صربستان در  ایران ضمن ابراز خرسندی از امضای تفاهم نامه همکاری بین دو شهر شیراز و نووی‎ ساد گفت: شیراز جایگاهی مخصوص و منحصر به فرد در زندگی من دارد و در دانشگاه بلگراد راجع به شعر و ادب فارسی یاد گرفته‌ام و با شاعران بزرگی همچون سعدی و حافظ آشنا شدم.

وی که به زبان فارسی مسلط است با ابراز ارادت نسبت به حافظ و سعدی گفت:  هنگامیکه به ایران آمدم، یک روز را به شیراز و بازدید از آرامگاه این دو شاعر بزرگ اختصاص دادم و پس از کاهش شیوع کرونا دوباره به شیراز سفر می‌کنم.

۱۵ اردیبهشت‌ماه هرسال به نام روز شیراز نامگذاری شده است و برنامه‌هایی به مدت یک هفته برگزار می‌شود. 


خبرگزاری گلچین نیوز