به نقل گلچین نیوز : حجت الاسلام مهدی بیگ محمدی در گفتگو با خبرنگار مهر، با تاکید بر اینکه معتقدیم وظایف شوراهای اسلامی شهر و روستا هنوز در جامعه نهادینه نشده است، گفت: این بدان معنی است که نه مردم از وظایف و تکالیف شوراهای اسلامی شهر آگاه هستند و نه خود کاندیداها به وظایف […]

به نقل گلچین نیوز :

حجت الاسلام مهدی بیگ محمدی در گفتگو با خبرنگار مهر، با تاکید بر اینکه معتقدیم وظایف شوراهای اسلامی شهر و روستا هنوز در جامعه نهادینه نشده است، گفت: این بدان معنی است که نه مردم از وظایف و تکالیف شوراهای اسلامی شهر آگاه هستند و نه خود کاندیداها به وظایف و تکالیفی که در دوش‌شان گذاشته شده است، اشرافیت دارند.

وی افزود: در خصوص کاندیداها به دنبال افرادی هستیم که در وهله اول متعهد و خداترس باشند و در ثانی از تبحر و تخصص لازم نیز در این عرصه برخوردار باشند، در واقع کاندیداها باید بدانند که چه وظایفی دارند و در چه جایگاهی قرار است قرار گیرند. کاندیداها باید به این موضوع آگاه باشند که مسئولیت آن‌ها در چه زمینه‌ای است، ابعاد کاری خود را به طور کامل بدانند تا بتوانند کارها را به درستی انجام دهند و تصمیمات‌شان بر مبنای منافع مردم و شهر باشد.

بیگ محمدی با بیان اینکه پاک‌دست بودن یکی از ملزومات کاندیداها است که باید از آن برخوردار باشد که در برخی از ادوار شاهد نبود چنین ویژگی در برخی از اعضای شوراهای اسلامی شهر بودیم، ادامه داد: به همین خاطر برای تکرار نشدن چنین اتفاقاتی باید همه حرکات و عملکرد اعضای شورای اسلامی شهر باید شفاف باشد، چون مردم به این افراد اعتماد کرده و آن‌ها را به عنوان نماینده خود در این عرصه و جایگاه تصمیم‌گیری می‌دانند و در واقع نماینده مردم در مجموعه شهرداری هستند و شهرداری نیز پیچ و خم‌های بسیار زیادی دارد و اگر بی‌تقوا باشند، زمینه انحراف آن‌ها فراهم خواهد بود.

دبیر جامعه روحانیت مبارز استان زنجان گفت: اگر اعضای شورای اسلامی شهر افرادی بی‌تقوا باشند و یا هم‌دست افراد سودجو باشند، قطعاً برای شهر مفید فایده نخواهند بود، به همین خاطر انتظار داریم افرادی که برای عضویت و حضور در عرصه‌ای چون شورای اسلامی شهر ثبت‌نام کرده و کاندیدا شده‌اند، در وهله اول خود را در بوته آزمایش قرار داده و ببینند آیا قادر هستند از عهده وظایفی که بر دوش‌شان گذاشته می‌شود، برآیند و قادر به خدمت‌رسانی به مردم هستند یا نه.

برخی داوطلبان شورای شهر اصلاً از وظایف قانونی یک عضو شورا اطلاع ندارند

بیگ محمدی با بیان انکه شفافیت یک اصل برای عملکرد جایگاهی چون شورای اسلامی شهر محسوب می‌شود، افزود: اعضای شورای اسلامی شهر باید دو اصل را در عملکردشان فراموش نکنند. اول اینکه بدانند چه کاری باید انجام دهند، در ثانی کاری که انجام می‌دهند باید صحیح و شفاف باشد. به جرأت می‌توان گفت که امروز شورای اسلامی شهر زنجان عملکرد موفقی نداشته است.

رئیس شورای وحدت استان زنجان با تاکید بر اینکه برخی داوطلبان شورای شهر و حتی اعضای شورای شهر اصلاً از وظایف قانونی یک عضو شورا اطلاع ندارند، ادامه داد: مردم باید در جریان ریز عملکرد و فعالیت های داوطلبان انتخابات شورای شهر در مسئولیت های قبلی قرار بگیرند. تا معیار سنجشی در این زمینه داشته باشند.

بیگ محمدی با اذعان به این شورای شهر زنجان به هیچ وجه شورای موفقی نبوده است، گفت: نمونه بارز این نوع عملکرد را می‌توان در روند اجرای پروژه بزرگ و حساسی چون سبزه‌میدان به عینه مشاهده کرد. پروژه‌ای که می‌توانست نمادی از زنجان، اخلاق، معماری و نوعی فعالیت اقتصادی باشد و از همه مهم‌تر نشاط مردم را فراهم کند، به روز نامعلومی گرفتار شده است.

دبیر جامعه روحانیت مبارز استان زنجان با طرح این سوال که شورای شهر زنجان چه فعالیت و اقدامی در شهر داشته است، گفت: خداوند توفیق توبه را به اعضای شورای شهر زنجان نصیب کند و به مردم بگوینده اشتباه کردند.

شفافیت و پاسخگویی اصل مهم در شوراها باشد

خبرگزاری مهر با همکاری جنبش «ازما» پویشی برای شفافیت، پاسخگویی و شایستگی راه انداخته و داوطلبان می‌توانند با ثبت نام در سایت azmaa.net در این پویش شرکت کنند.


خبرگزاری گلچین نیوز