به نقل گلچین نیوز : به گزارش خبرآنلاین از اصفهان، کریم عرب تهرانی با بیان این مطلب اظهار داشت: این اثر در ابعاد ۱۰متر در ارتفاع چهار متر به بزرگترین اثر قلمکاری در تاریخ اجرای این هنر در سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی کشور  ثبت شده است. وی ادامه داد: در این اثر پارچه […]

به نقل گلچین نیوز :

به گزارش خبرآنلاین از اصفهان، کریم عرب تهرانی با بیان این مطلب اظهار داشت: این اثر در ابعاد ۱۰متر در ارتفاع چهار متر به بزرگترین اثر قلمکاری در تاریخ اجرای این هنر در سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی کشور  ثبت شده است.

وی ادامه داد: در این اثر پارچه ۱۰۰ درصد پنبه و بارنگهای مرغوب و اغلب گیاهی اجرا شده و تکنیک گره چینی به عنوان فرم اصلی این اثر برای اولین بار اجرا شده وشکل و ساختار اثر را نسبت به تمام آثار قبلی مجموعه متمایزکرده‌ است.  

این استاد خوشنویسی اصفهانی با اشاره به اینکه نقوش ‌حاشیه و حمیل های گره چینی هنر قلمکاری بوده  است، افزود: این اثر با قالبهای چوبی به شکل کاملا دستی اجرا شده است.

وی افزود: خوشنویسی این اثر به شکل کاملا بداهه تحریر شده و با هنر گل و مرغ وختایی و اسلیمی تزیین شده و از سه خط ثلث،نستعلیق وکوفی بنایی برای نوشتن محتوا استفاده شده که ترکیب این سه نوع خط کنار هم کار بسیار پیچیده ای بوده است.

عرب تهرانی ادامه داد: متونی که نوشته شده معرفی شخصیت مولاامیرالمومنین (ع)از لسان مبارک ایشان است ونورانیت کلام امام معصوم کاملا در اثر دیده می شود.

وی تاکید کرد: نکته  که بسیار قابل تامل وشاید اجرای چنین اثری رو تا حد خیلی زیادی ناممکن می کند اجرای قلمکاری با شیوه کاملا سنتی است که بعد از تمامی این مراحل که ذکر شد این اثر باید اول در مخزنی بخار داده شده تا رنگها اول تثبیت شود و بعد از اینکه بخار داده شد پارچه در پاتیل دیگری پخته میشود تا رنگ ها کامل شود.

وی افزود: این اثر ماحصل تجربه ۵۰ ساله استاد مرتضی جعفری دلیگانی در بخش قلمکاری و ایده واجرای مجموعه طهور با خوشنویسی  کریم عرب تهرانی وسید امیرحسین طباطبایی و در بخش طراحی گره چینی وگل ومرغ استاد مهدی نوری انجام شده است و شاید دیگر اجرای چنین اثری در تاریخ عمر  هنری این هنرمندان امکان پذیر نباشد.

۴۸


خبرگزاری گلچین نیوز