به نقل گلچین نیوز : به گزارش خبرگزاری مهر، محمدجواد اشرفی عصر امروز جمعه در خصوص تصاویر مرگ‌ومیر ماهی‌ها در تالاب هورالعظیم گفت: با توجه به بازدید و بررسی صورت گرفته توسط یگان حفاظت محیط زیست منطقه حفاظت شده تالاب هورالعظیم و پرسنل اداره حفاظت محیط زیست شهرستان هویزه فیلم فوق مربوط به سازه ۵۵ […]

به نقل گلچین نیوز :

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدجواد اشرفی عصر امروز جمعه در خصوص تصاویر مرگ‌ومیر ماهی‌ها در تالاب هورالعظیم گفت: با توجه به بازدید و بررسی صورت گرفته توسط یگان حفاظت محیط زیست منطقه حفاظت شده تالاب هورالعظیم و پرسنل اداره حفاظت محیط زیست شهرستان هویزه فیلم فوق مربوط به سازه ۵۵ دهانه دایک مرزی بین بخش ایرانی و بخش عراقی تالاب هورالعظیم است.

وی افزود: اتلاف ماهیان بخش عراقی تالاب هورالعظیم به دلیل حرکت ماهیان هورالهویزه عراق به سمت دایک مرزی به علت کاهش آورد آب، کاهش اکسیژن در بخش عراقی به علت آتش‌سوزی‌های اخیر، گرمای شدید و کمبود اکسیژن محلول آب بوده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان ادامه داد: این تصاویر به هیچ عنوان مربوط به منطقه شط علی هورالعظیم در بخش ایرانی نیست.

اشرفی در خصوص آخرین وضعیت تالاب هورالعظیم گفت: بر اساس بررسی آخرین تصاویر ماهواره‌ای که در تیرماه ۱۴۰۰ از تالاب هورالعظیم تهیه شده است، سطح آبگیری کلی تالاب هورالعظیم حدود ۷۵ درصد بوده است.

وی افزود: همچنین میزان آب در مخازن دو، سه و چهار بین ۸۰ تا ۸۶ درصد آبگیری بوده است و در مخزن شماره یک که در ضلع شمالی تالاب قرار دارد که به دلیل کاهش آورد رودخانه کرخه، شیب زمین و تبخیر بسیار بالا به دلیل گرمای شدید منطقه در خرداد و تیرماه امسال سطح آب در این بخش از تالاب (مخازن شماره یک) حدود ۵۰ درصد رسیده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان عنوان کرد: کم‌آبی در این فصل از سال یک روند طبیعی است و هر ساله در فصل تابستان ما شاهد حداقل آبگیری مخزن شماره یک هستیم.

اشرفی در خصوص تصاویری که از خشکی تالاب هورالعظیم در فضای مجازی در حال بازنشر است، گفت: این تصاویر مخزن شماره یک بوده که همان‌طور که قبلاً هم گفته شده بود با توجه به شیب منطقه و کم شدن آورد، گرما و تبخیر شدید یک روند طبیعی و برای تالاب هورالعظیم که در ضلع شمالی این تالاب در حوزه چذابه است.

وی در خصوص تأمین حق آبه بیان کرد: حق آبی تالاب هورالعظیم بر اساس نیاز آبی تالاب تأمین نمی‌شود و برای حل این مشکل اداره کل حفاظت محیط زیست جلسات و نشست‌های زیادی را با مسئولان سازمان آب و برق خوزستان داشته و مقرر شده به شیوه‌ای برنامه‌ریزی و مدیریت شود که رسیدن آب به تالاب هورالعظیم تضمین شود و در این فصل در چندین نوبت به صورت موجی آب رهاسازی شود تا آب به تالاب برسد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان به خشک‌سالی اشاره کرد و گفت: امسال به لحاظ آبی سال خوبی را پیش رو نداریم و آب موجود و قابل‌برنامه‌ریزی در مخزن دریاچه سد کرخه که به عنوان تأمین‌کننده آب تالاب هورالعظیم شرایط مناسبی ندارد.

اشرفی گفت: خشک شدن بخشی از تالاب‌ها به عنوان چرخه‌ای از زندگی تالاب‌ها در تمام آب‌های جهان قابل‌قبول است و این اتفاق، طبیعی است که باید آن را مدیریت کنیم تا حداکثر نیاز آبی تالاب به خصوص در فصل تابستان که میزان تبخیر زیاد است و باعث کاهش اکسیژن موجود در آب می‌شود، تأمین شود تا شاهد اتفاقات ناگواری از جمله تلف شدن ماهیان و آبزیان و سایر زیستمندان تالاب نباشیم.


خبرگزاری گلچین نیوز