به نقل گلچین نیوز : به گزارش روز شنبه روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات استان کرمان، یکی از اقدامات زیبای ستاد، تعهد بافت فرش برای صحن حضرت زهرا (س) در نجف اشرف بود. استان کرمان که همواره در طول تاریخ در بحث بازسازی حرم‌های مطهر و خدمت به آستان اهل بیت علیهم السلام، شهره بوده، این بار نیز […]

به نقل گلچین نیوز :

به گزارش روز شنبه روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات استان کرمان، یکی از اقدامات زیبای ستاد، تعهد بافت فرش برای صحن حضرت زهرا (س) در نجف اشرف بود. 
استان کرمان که همواره در طول تاریخ در بحث بازسازی حرم‌های مطهر و خدمت به آستان اهل بیت علیهم السلام، شهره بوده، این بار نیز در تولید فرش دست‌باف برای صحن حضرت زهرا (س) پیشگام شد.
دستورات لازم برای اجرایی و عملیاتی نمودن پروژه‌ بافت فرش صادر شد و پیگیری‌های لازم برای طراحی، رنگ‌رزی، خرید خامه و مواد اولیه مورد نیاز و دار قالی برای تولید قالی مرغوب کرمانی صورت گرفت.
پس از مشاوره و بررسی‌های انجام شده، نمونه‌های اولیه از نقشه‌ها و طرح‌های پیشنهادی به ستاد مرکز در تهران ارسال شد تا در گام بعد اقدامات لازم جهت خرید خامه و رنگ‌رزی انجام پذیرد.
با انجام این مرحله، استان کرمان آماده‌ی شروع کار بافت قالی‌ها شد و کارگاه‌هایی در کرمان و حومه فعال شدند و دارهای قالی را سرپا کردند.
کم‌کم با پخش خبر بافت فرش برای صحن حضرت زهرا سلام‌الله علیها، از نقاط مختلف استان درخواست همکاری و مشارکت به ستاد عتبات کرمان واصل شد و مسئولین مربوطه، شوق بافندگان را بی‌پاسخ نگذاشتند و در شهرهای دیگر هم کارگاه‌هایی برپا کردند.
در گام‌های اولیه با خرید ۳۰ تُن ریس، تامین آهن‌آلات مورد نیاز تولید دار بافت قالی و تجهیزات مورد نیاز کارگاهی، موجبات اشتغال جمعی از هم‌استانی‌های کرمانی در این پروژه فراهم شد.
با شروع این کار زیبا و هنرمندانه در استان کرمان، در مجموع ۱۶۱ دارقالی برپا شد و بافندگان که اکثر قریب به اتفاق از بانوان هنرمند کرمان بودند، پشت دارهای قالی نشستند و با ذکر و صلوات، نخ‌های رنگی را بر تار و پود قالی گره زدند، نقش‌آفرینی کردند و هنر خود را تقدیم آستان مولا علی علیه السلام نمودند تا فرش زیر پای زائرانش گردد.
در مجموع بانوان هنرمند کرمانی ۴۵۰ تخته فرش به متراژ بیش از ۶۳۰۰ هزار متر مربع بافتند و در اختیار ستاد بازسازی عتبات عالیات قرار دادند. 
ضمن این‌که همه‌ هزینه‌های تجهیز کارگاه‌های بافت قالی و تولید آن از محل نذورات مردمی بوده که ضمن ایجاد رونق اقتصادی، سبب اشتغال‌زایی یک هزار و ۳۵۰ نفر به‌طور مستقیم و تعداد زیادی به‌صورت غیر مستقیم در استان شده است.
 همه‌ مصالح به‌کار رفته در بافت فرش‌ها از بهترین مصالح ایرانی هستند و به موجب این پروژه به صورت غیر مستقیم کمک شایانی به اشتغال و رونق کارخانجات ریسندگی، رنگرزی و سایر اصناف و مراکز مرتبط با این صنعت نیز شده است. 
در این پروژه دستان هنرمند قالی‌بافان کرمان، رفسنجان، گلباف، کوهبنان، زرند، رابر، شهربابک و راور در مفروش نمودن صحن حضرت زهرا سلام‌الله علیها متبرک گردید.
بر اساس این گزارش آخرین محموله فرش دستباف کرمان برای صحن حضرت زهرا(س) به تعداد ۳۸ تخته فرش به متراژ کلی ۵۲۴ متر مربع صبح امروز شنبه ۲۶ تیر ماه بارگیری شد تا به نجف اشرف ارسال شود.


خبرگزاری گلچین نیوز