به نقل گلچین نیوز : به گزارش خبرنگار ایرنا، دبیر ستاد ملی صبر ستاد مصلحین دادگستری استان کرمانشاه در حاشیه افتتاح اولین شعبه ستاد مصلحین شهرستان سرپل ذهاب گفت: این ستاد اقتباسی از ستاد مصلحین ستاد استانی استان کرمانشاه برای ایجاد صلح و سازش حداکثری در پرونده‌های قضایی و استفاده از بزرگان و متنفذین و ریش‌سفیدان […]

به نقل گلچین نیوز :

به گزارش خبرنگار ایرنا، دبیر ستاد ملی صبر ستاد مصلحین دادگستری استان کرمانشاه در حاشیه افتتاح اولین شعبه ستاد مصلحین شهرستان سرپل ذهاب گفت: این ستاد اقتباسی از ستاد مصلحین ستاد استانی استان کرمانشاه برای ایجاد صلح و سازش حداکثری در پرونده‌های قضایی و استفاده از بزرگان و متنفذین و ریش‌سفیدان محلی در ایجاد صلح و سازش در پرونده‌های مطروحه در دستگاه قضایی است.

«محمدجمال حسین‌زاده» افزود: در سال ۱۳۹۹ حدود ۲۸ هزار پرونده سازش در سطح استان داشتیم که آمار بسیار خوبی است و این ستاد از ابداعات ویژه‌ای بود که از زمان رییس فعلی دادگستری استان کرمانشاه کلید خورد و هر روز شاهد پیگیر و سازش هستند.

وی اظهار داشت: بنا به دستور رییس قوه قضاییه و اجرای دستورالعمل تعامل دستگاه‌های قضایی با مردم این طرح در ابتدا در استان کرمانشاه به عنوان استاد مصلحین در ابتدای سال ۹۹ آغاز شد و در اواسط سال هم تقریباً به عنوان ستاد ملی در آمده و به عنوان ستاد ملی صبر در حال اجرا در شهرستان‌های مختلف استان کرمانشاه است.

استفاده از ظرفیت بزرگان در ایجاد صلح

رییس دادگستری سرپل‌ذهاب نیز گفت: ستاد ملی صبر با اعضایی از بزرگان و متنفذین در شهرستان سرپل ذهاب با هدف رفع اختلافات و کاهش آثار آن تشکیل شد.

«محمدحسین حیدری» افزود: استان کرمانشاه رتبه اول کشور را در زمینه مختومه کردن پرونده های قضایی از طریق ستاد مصلحین کسب کرده است.

وی به برگزاری برنامه های هفته قوه قضاییه در شهرستان اشاره کرد و گفت: تمهیدات برنامه های جامع و منسجم در این هفته اندیشیده شده و امید داریم خدمتگزار خوبی برای مردم باشیم.

امام جمعه سرپل‌ذهاب نیز گفت: امر به صلح امری واجب است که در حل و فصل مشکلات در کنار قدرت قانون نقش و جایگاه مهمی دارد و با توجه به اینکه مردم مطالبه گر هستند که قانون در سریعترین زمان مشکلات را پیگیری کند ، در کنار سیستم قضایی مصلحین بیشترین نقش را ایفا می کنند.

حجت الاسلام «جواد فاطمی نسب» افزود:  امروز وظیفه داریم پرچمدار این رسالت بزرگ باشیم و همانطور که بسیاری از مشکلات در بین مردم سرپل ذهاب توسط بزرگان، مصلحان و علما حل و فصل شده و خواهد شد این امری ارزشمند است تا وضعیت پایداری حاکم در شهرستان باشد.

همگان برای کاهش آثار کینه و نفرت تلاش کنیم

فرماندار سرپل ذهاب نیز گفت: مجموعه قضایی ایجاد ساز و کار برای پیشگیری است و قطعا جایگاه مهم و بازدارنده از جرم دارد و تفاوت تشکیلات صلح و سازش با قوه قضاییه در این است که این تشکیلات مصلح میانجیگری می کنند بعد از حل و فصل و صلح و ساز آثار کینه و نفرت از بین می رود.

«نورالدین فرزادی پور» افزود: ممکن است در ساز و کار دستگاه قضات این آثار را نداشته باشد و قطعا جایگاه پرچمدار افرادی که عامل صلح و سازش هستند شاید مقدم تر از دستگاه قضات باشد.

وی در پایان تاکید کرد: با بهره گیری از همین جایگاه بزرگان و ریش سفیدان و افراد معتمد ، فرهنگ زندگی کردن با صلح و آرامش را ارتقاء ببخشیم و در جهت کاهش آثار کینه و نفرت در دعاوی تلاش کنیم.

سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه بیش از ۹۰ هزار تن جمعیت دارد.


خبرگزاری گلچین نیوز