به نقل گلچین نیوز : به گزارش عصر پنجشنبه مرکز خبر حوزه، حجت الاسلام والمسلمین محمود محمدی عراقی در آیین رونمایی از کتاب خلاصة البیان فی تفسیر القرآن نوشته مرحوم آیت الله سید هاشم میردامادی نجف آبادی که به‌تقریظ رهبر معظم انقلاب نیز مزین می‌باشد اظهار داشت: مرحوم آیت الله میردامادی در مدت ۴۰ سال اقامت […]

به نقل گلچین نیوز :

به گزارش عصر پنجشنبه مرکز خبر حوزه، حجت الاسلام والمسلمین محمود محمدی عراقی در آیین رونمایی از کتاب خلاصة البیان فی تفسیر القرآن نوشته مرحوم آیت الله سید هاشم میردامادی نجف آبادی که به‌تقریظ رهبر معظم انقلاب نیز مزین می‌باشد اظهار داشت: مرحوم آیت الله میردامادی در مدت ۴۰ سال اقامت در نجف اشرف از جهت علمی به‌مرتبه بالایی رسید، ایشان از نظر فقهی و اجتهادی مرتبه بالایی داشته‌است.

وی با اشاره به‌برخی تالیف‌های آیت الله میردامادی افزود: حاشیه بر عروة الوثقی و فقه مرحوم نائینی از آثار با برکت این عالم فقید است.

محمدی عراقی تصریح کرد: این کتاب سومین بار است که به‌چاپ می رسد اما نخستین باری است که به‌صورت کامل و منقح به‌طبع رسیده است.

وی با اشاره به‌اینکه آیت‌الله میردامادی شخصیتی علمی و معنوی و همچنین مبارزی برجسته در دوران سیاه استبداد رضاخانی بوده است تصریح کرد: ایشان در برنامه‌های اعتراضی مسجد گوهرشاد نقش ویژه‌ای داشته و پس از واقعه گوهرشاد نیز به‌مدت هفت سال در تبعید به‌سر برده‌است.

مسئول دفتر رهبر معظم انقلاب در قم بیان داشت: در جلد نخست این کتاب ۹۰۰ حدیث و در کل این تفسیر در حدود ۹ هزار حدیث با گزینش برحسب اعتبار آورده شده است.

وی گفت: بعُد عرفانی و معنوی این تفسیر قابل توجه است، تفسیر عبارت اعوذ بالله من الشیطان الرجیم در ابتدای این کتاب که با مضامین عرفانی بلندی توام است را می‌توان یکی از نشانه‌های بُعد عرفانی این تفسیر برشمرد.

کتاب خلاصة البیان فی تفسیر القرآن در چهار جلد و سه هزار صفحه نوشته شده‌است. 

این کتاب حاصل ۴۰ سال جلسه‌های تفسیر آیت الله میردامادی در مسجد جامع گوهرشاد است.

سید میرزا هاشم نجف‌آبادی در سال ۱۲۶۴ شمسی در نجف متولد شد. پدر او از روحانیان معروف و مقیم نجف بود، تحصیلات خود را در نجف انجام داد و نزد عالمان بزرگ آن عصر، محمدکاظم خراسانی و محمدحسین نائینی شاگردی نمود و به‌درجه اجتهاد رسید.

در سال ۱۳۱۰ هجری شمسی به‌مشهد رفت و در سال ۱۳۱۴ به‌دلیل سخنرانی تند علیه رضا شاه به‌سمنان تبعید شد.

وی در سال ۱۳۳۹ به‌مشهد بازگشت و به‌تفسیر قرآن در مسجد گوهرشاد پرداخت. وی در سال ۱۳۴۱ در ۷۷ سالگی در مشهد دعوت حق را لبیک گفت و در جوار حرم امام رضا (ع) به‌خاک سپرده شد. 


خبرگزاری گلچین نیوز